Kutyatulajdonosként bizonyára elgondolkoztál azon, hogyan is érdemes nevelni kedvencünket, hogy felnőtt korára egy egészséges, szófogadó és megbízható állat váljon belőle. A nevelés szerves részét képezi mind a jutalmazás, mind a büntetés. Az állat ezek alapján tanulja meg, hogy mi a jó (az elvárt) és a rossz cselekedet vagy éppen viselkedési forma. Fontos, hogy mindkét eszközhöz  következetességre és türelemre van szükség, meg egy nagy adag szeretetre. Alapvetően a kutyád számára Te vagy a minden, az Alfa és Omega! Feltétlenül engedelmeskedik neked és mindig igyekszik a kedvedben járni, de néha bizony megesik, hogy kedvenced is elcsábul egy-egy csínytevésre, vagy rosszalkodásra. Persze az is meglehet, hogy idővel egyszerűen mondva a fejedre nő. A „kiskedvenc” büntetése sokszor elengedhetetlen a nevelés során. Kétségtelen, hogy a kutyádnak meg kell tanítanod azokat az alapvető fontosságú dolgokat, amelyek nélkül képtelen lenne beilleszkedni a családba, falkába. Ehhez – főleg, ha kölyökkutya kerül hozzád – elsősorban a pozitív megerősítés technikáját javasoljuk felhasználni, mint elsődleges eszközt. Fontos, hogy már a kezdetektől Te legyél a megkérdőjelezhetetlen Alfa a csapatban. Így valószínűleg sosem lesz szükséged arra, hogy a kizárás technikáját alkalmazd. Légy mindig és mindenkor türelmes, határozott és következetes. Alakíts ki kedvencednek egy napi rutint, amely által ő is sokkal kiegyensúlyozottabb, egészségesebb és boldogabb falkatag lesz. Ezzel a problémák nagy részét ki is zárhatod.

Bízom benne, hogy sok hasznos és értékes információval lettél gazdagabb, melyeket fel tudsz majd használni.

A kutyasétáltatás a négylábú kedvenced legalapvetőbb szükséglete. Legyen szó kertben élő vagy lakásban tartott kutyáról, a napi séta úgy kell neki, mint egy falat kenyér.

Számos tényező befolyásolja, hogy mennyit sétáljon a kutya, de még ezen faktorok figyelembevételével sem lesz kőbe vésve. A legfontosabb, hogy minden nap kerüljön rá sor, és ne félj attól, hogy kényszerként fogod megélni. Rövid időn belül úgyis te leszel az, aki miatt majd menni kell.

Amikor kutyavásárlásra vagy örökbefogadásra adod a fejed, nagyon fontos mérlegelni minden olyan tényezőt, amely kihatással lehet arra, hogy végül mennyi időd jut a kutyádra, mert ez határozza meg a kutya életminőségét. Nagyon fontos, hogy csak akkor dönts a kutyatartás mellett, ha képes vagy biztosítani számára nem csupán a létminimumot, hanem annál sokkal többet!

Ma már egy külön iparág épült a különböző kutyakabátokra, ruhákra, sőt most kapaszkodj meg: a cipőkre is. Sokan csak legyintenek erre, hiszen azért van a kutyának bundája, úgysem fázik meg…

Kérdés, mennyire divat ez vagy mikortól válik hasznos kiegészítővé egy pulcsi vagy kabát a „kiskedvenc” számára, egyáltalán mik a jelei annak, ha fázik a kutya. Ahogy az ember, úgy a kutya is kifejezetten érzékeny lehet a téli hidegre és a vele járó viszontagságokra is. Fontos, hogy tisztában legyünk a kutyánk fajtájának sajátosságaival és tűrőképességével.

Tudnunk kell mennyire bírja a hidegedet és miként adja a tudtunkra, ha nem érzi komfortosan magát. A mai legtöbb kutya háziasított, így kár lenne azzal áltatnunk magunkat, hogy a farkas őseiről beszélünk, az meg mindent kibír.

Készüljünk fel a hideg hónapokra, és mindig vigyázzunk a házi kedvencünkre, ahogy csak tudunk.

A tápváltás minden kutya életében többször is esedékes. A tápváltás legjobb módja a fokozatos bevezetés amely legalább 1 hétig tart.

A régi és új tápot meghatározott arányban összekeverve, meghatározott arányban adagold a kedvencednek úgy, hogy mindig egyre nagyobb arányban tartalmazza az újat és egyre kisebb arányban a régit.

A hirtelen tápváltás a kutyáknál számos emésztőrendszeri tünetet okozhat, de olykor még a viselkedésükre is hatással lehet.

Az átállás ideje alatt kísérd figyelemmel az állat székletét, és igazítsd a tápváltás tempóját a kutya szervezetének átállásához. Érzékeny gyomrú kutyák esetén a tápváltás több időt vesz igénybe és sokkal körülményesebb, ezért csak indokolt esetben cseréld le a megszokott eledelt.

Ügyelj arra, hogy a kutya tápláléka kielégítse az eb igényeit és minél kevésbé terhelje meg az emésztőrendszerét.

hippoalergénNapjainkban egyre több kutyánál alakul ki eleségallergia. Egyes összetevők túlérzékenységet válthatnak ki az állatodból. Ez leggyakrabban valamilyen fehérjeforrás, de lehet bármilyen színezék, adalék, amit veszélyként ismer fel a kutya szervezete.

Fontos, hogy körültekintően válassz eleséget a kutyádnak. A hipoallergén kutyatápok segítségével könnyedén és biztonságosan alakíthatod ki az allergiás négylábú menüjét anélkül, hogy a kiegyensúlyozott táplálás miatt kellene aggódnod.

Az állatorvosok általában a vegyes táplálást javasolják, azaz kapjon száraz és nedves tápot is az állat. A kizárólag nedves táppal való etetés idővel fogászati problémákat okozhat, a fokozott fogkőképződés és ezáltal növekvő esélyű fogágybetegségek miatt. Nem szerencsés fogászati betegségeknél pépes eledel etetése, mert a sebekbe, ínytasakokba könnyebben “beül” az étel. A nedves eledelek általában kevesebb fehérjét tartalmaznak mint a száraz tápok. A kizárólag nedves táppal való etetés az állatorvosok szerint nem előnyös. Ugyan a konzervek ízletesebbek, megkönnyítik az étkezést, jobban hidratálnak, csökkenthetik a cukorbetegség kockázatát, de hosszú távon komoly fogászati problémákat okozhatnak.

Személyes véleményünk az, hogy sem egyik, sem másik kizárólagos etetése nem tökéletes választás. Ha csak az egyiket szeretnénk etetni, akkor nem szabad a nedves eledelt választani erre a célra egy egészséges állat esetében.

A legjobb itt is az arany középút, tehát vegyesen ezt is, azt is kaphat egy nap a „kiskedvenc”. Nem szükséges egyszerre, keverve adni.

A táp kiválasztása előtt azonban legyünk körültekintőek. Nem mindegy, hogy milyen fajta, méretű és vitalitású ebnek milyen eledelt választunk.

A „kiskedvencek” táplálkozás útján jutnak vitaminokhoz, amelyről az ember gondoskodik. Abban az esetben, ha kiegyensúlyozott étrendet kap és nem rendelkezik krónikus betegséggel, akkor nincs szükségük vitaminpótlásra. A vitamin túladagolás kárt okozhat az állatok szervezetében.

A túlzott gondoskodás elemeként adagolt extra vitaminok felesleget képezhetnek és kárt tehetnek az egészségükben. Az állat vitaminigénye a fajtájától, aktivitási szintjétől, általános egészségi állapotától és az életkorától függ.

Ha az állatorvos vitaminhiányra gyanakszik, akkor vérvizsgálatot rendel el a vitaminszint mérésére, majd ennek megfelelően javasolhatja egyes vitaminok megadott mennyiségben történő pótlását. A fokozott vitaminbevitel túladagoláshoz vezethet, amely károsíthatja a „kiskedvemcünk”szervezetét. Az állatok számára nélkülözhetetlenek a vitaminok és ásványi anyagok, ám túlzott bevitelük veszélyt jelenthet az egészségükre. A vitamin túladagolás kialakulhat tartós használat során, amikor heteken át túl magas vitaminpótlásban részesülnek, illetve előfordulhat akkor, ha egyszerre nagy mennyiséget fogyasztanak egy adott vitaminból vagy ásványi anyagból. A multivitaminok gyakori forrásai a vitamintúladagolásnak, mivel túl sokféle vitamint tartalmaznak, így akár olyan vitaminok is pótlásra kerülhetnek, melyeket a szervezetük nem igényel. A vitaminokat célzottan, az állatorvos javaslata szerint, meghatározott ideig, kúraszerűen ajánlott adni az állatoknak. A vitaminmérgezés rövid- és hosszútávon is okozhat panaszokat, akár szervi elégtelenséget is kiválthat, ezért a vitaminpótlásról kellő elővigyázatossággal kell gondoskodni.

Nincs is annál jobb, amikor egy kiskutya kerül a házhoz és Te lehetsz az, aki megmutatja neki az élet fontos dolgait. Mindenképpen legyél szeretetteljes, de határozott és következetes – így kutyusod is magabiztosabb lesz és nem válik destruktívvá akkor sem, ha netán egyedül hagyod pár órára. Ha bekövetkezik a baj, akkor sem kell pánikba esned, hiszen tudod mit kell tenni, ha a kutya szétrág mindent. Ha úgy érzed, hogy nem vagy biztos magadban, akkor érdemes ellátogatnod egy kutyaiskolába. Ott megnézheted mit és hogyan csinálnak a profik – vagy akár kedvencedet is elviheted egy-egy viselkedési tanfolyamra.

A legtöbb gazdi összefut azzal a problémával, hogy nem eszik a kutyája, mert visszautasítja az ételt. Szerencsére a kutyák nagy százaléka sértetlenül jön ki a dologból – köszönhetően a gondos gazdiknak és az időben megkezdett orvosi kezeléseknek. A kutyák ugyan 4-5 napig bírják evés nélkül, de víz hiányában 3 nap után elpusztulhatnak. Ezért mindig biztosítsunk nekik friss vizet, és tápláljuk változatosan őket. A kutyák sokszor azért nem esznek, mert műtét után lábadoznak, esetleg válogatósak. Probléma esetén mindenképpen érdemes átbeszélni az állatorvossal az eb tápanyag-szükségletét és ezt rendszeresen felülvizsgáltatni. Ebben az esetben az orvos baj esetén sokkal felkészültebben tud reagálni.

Az agresszív kutya viselkedésének oka elsősorban a gazda nevelésében keresendő. Ha a kutya úgy érzi, hogy a falkában övé a vezető szerep, akkor rámoroghat vagy rosszabb esetben meg is haraphatja gazdáját. Saját magunk és családtagjaink védelmében fontos, hogy a kutya ne töltsön be domináns szerepet. Ezért fontos a kölyökkorban megkezdett következetes nevelés, kézhezszoktatás és szocializáció. Az agresszív kutya erőszakos viselkedésének rendkívül szerteágazó magyarázata lehet. A viselkedést kiválthatják bizonyos ősi ösztönök és friss kutatások szerint még az ebek hormonszintjével is összefüggésbe hozható. Ezért megállapítható, hogy egyes példányok biológiailag hajlamosabbak az agresszióra, mint fajtársaik. Az agresszió az egyik legfőbb ok, amiért a kutyatulajdonosok profi kutyakiképző segítségét kérik. Meglepő, de nem csak a nagyobb kutyák vagy az úgynevezett „veszélyes fajták” hajlamosak az agresszióra. Bármelyik kutya képes agresszívvá válni, ha a körülményeik indokoltá teszik.